Lokalizace záměru vůči územím se zvláštní ochranou

Návod ke zjištění, zda je záměr lokalizován ve zvláště chráněném území, lokalitě NATURA, případně v území s jinou zvláštní ochranou.

Zvláště chráněným územím dle § 14 odst. 2 zákona o ochraně přírody (ZOPK) jsou

  • a) národní parky (v Jihomoravském kraji jde o NP Podyjí),
  • b) chráněné krajinné oblasti (v JMK jsou to Bílé Karpaty, Moravský kras a Pálava),
  • c) národní přírodní rezervace,
  • d) národní přírodní památky,
  • e) přírodní rezervace,
  • f) přírodní památky.

Území uvedená v bodech a–b) se souhrnně označují jako velkoplošná zvláště chráněná území (VZChÚ) a území c–f) jsou maloplošná zvláště chráněná území (MZChÚ). Tato území mohou mít ještě stanovena ochranná pásma (OP), v nichž se posuzování záměrů řídí § 37 ZOPK.

Pro účely stanovení, zda záměr vyžaduje povolení změny využití území, a tedy spadá do režimu jednotného environmentálního stanoviska, jsou dle § 214 odst. 2 písm. c) stavebního zákona  vedle výše uvedených kategorií území relevantní ještě evropsky významné lokality (EVL) a ptačí oblasti (PO), souhrnně tzv. „lokality NATURA“.


Pro zjištění, zda záměr zasahuje do zvláště chráněného území přírody nebo jinak chráněného území, slouží interaktivní mapa životního prostředí JMK.

Jak pracovat s mapou

  1. Lokalizace záměru na mapě. Do vyhledávacího pole vlevo nahoře zadejte adresní bod odpovídající (nebo co nejbližší) Vašemu záměru. Případně vyhledejte parcelu v aplikaci Nahlížení do KN, zobrazte ji v mapě a porovnáním obou map zjistíte, kde se lokalita nachází na mapě ŽP (zde se hranice parcel při dostatečném přiblížení zobrazují také). Pro přehlednost můžete vybrat vhodnou podkladovou mapu z nabídky vpravo nahoře, pátá ikonka zleva (čtyři čtverce), doporučujeme poslední položku „Ortofoto ČR (ČÚZK)“.
  2. Zjištění překryvů se ZChÚ nebo územím NATURA. V nabídce vpravo nahoře zvolte první položku PŘÍRODA (ikonka listu). Rozbalte nabídku Tematické mapy JMK s vrstvami jednotlivých typů chráněných území – velkoplošná, maloplošná, území NATURA: EVL a ptačí oblasti. Zapínáním a vypínáním vrstev zjistíte, zda nějaké zvláště chráněné území s Vaší lokalitou koliduje.
  3. Zjištění dalších případných kolizí: 
    • Pod druhou položkou nabídky VODA (ikonka vlnek) můžete zjistit překryvy se záplavovými územími a ochrannými pásmy vodních zdrojů.
    • Pod třetí položkou (obrys Česka) se nacházejí zóny havarijního plánování (ZHP) – na mapě se zobrazují implicitně.  
    • Pod čtvrtou položkou nabídky WMS (ikonka propojení) můžete zobrazovat širokou paletu vrstev jevů poskytovaných jinými organizacemi (CENIA, město Brno, Výzkumný ústav vodohospodářský, AOPK a ČÚZK).

V případě potíží můžete kontaktovat správce mapy ŽP:

Mgr. Tomáš Novotný, novotny.tomas@jmk.cz, tel. 541 652 221.


Zpět na hlavní rozcestník JES

Pokračovat na Náležitosti žádosti