I v Mikulově se záchranáři Zdravotnické záchranné služby JMK dočkají nové moderní výjezdové základny.
Slavnostního poklepu základního kamene stavby se v pondělí 1. srpna 2022 zúčastnili krajští radní Vladimír Šmerda a Jiří Kasala a provozně-technický náměstek ZZS JmK Petr Hýbler. Objekt je situován do západní části města do těsné blízkosti areálu Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
„Náklady na stavbu za 82,3 milionu korun jsou pokryté z úvěru z Evropské investiční banky. Jihomoravští záchranáři potřebují moderní zázemí pro svou práci, které pozitivně ovlivní jejich nasazení v terénu a zvýší úroveň přednemocniční péče v oblasti celého regionu Mikulovska. Jen v letošním roce kraj staví šest nových základen,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.
„Prostory nynější základny jsou nevyhovující jak z hlediska organizačního uspořádání, či zázemí pro posádky. Zdravotnická záchranná služba odvádí skvělou a spolehlivou práci. Záchranáři jsou vždy tam, kde je potřeba. Poskytují co nejrychlejší a nejúčinnější pomoc pacientům. S tím musí jít ruku v ruce i kvalitní zázemí,“ doplnil radní pro zdravotnictví Jiří Kasala.
V objektu jsou v přízemí umístěny dvě stání sanitních vozidel, dezinfekční box, sklady zdravotnického materiálu, prádla, infekčního odpadu a komunálního tříděného odpadu. V podlaží budou pobytové prostory posádek se šatnami a hygienickým zázemím.
Hlavní budovu doplňují zpevněné plochy s parkovacími stáními pro osobní automobily a přístřešky pro náhradní zdroj, úschovnu motocyklů, sanitky a tříděný odpad v kontejnerech.
„Musím říct, že letos máme opravdu plodný rok, pokud jde o zahájení stavby nových základen a jsem za to moc ráda, našemu zřizovateli patří velký dík. Po zahájení výstavby stanovišť v Boskovicích, Slavkově, Bučovicích, V Kyjově a Veselí teď klepeme základní kámen i v Mikulově. Upřesním, že je naším záměrem, aby budovy byly jednotně zařízené, naše posádky totiž mohou působit na více základnách zároveň, a tak je pro ně přínosem, pokud zázemí znají a mohou se spolehnout na podobné rozmístění místností i vybavení. Důležitý je také vysoký komfort napomáhající k výkonu náročné práce. Pokud jde o Mikulovsko, je to region turisty velmi oblíbený, takže tu nepečujeme jen o místní, ale také o velké množství návštěvníků,“ vysvětluje ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.
Výjezdová stanice je navržena v pasivním energetickém standardu s využitím dvou fotovoltaických elektráren, z nichž první svým výkonem zásobuje běžný provoz základny a druhá pohání tepelná čerpadla využívající teplo z hlubinných vrtů, které efektivně vyrábí teplo k vytápění a teplou vodu pro potřeby výjezdové základny. Tento systém má i reverzní funkci se schopností budovu výjezdové stanice v létě chladit.
„Nová základna se stane více energeticky nezávislou na externích zdrojích a není závislá na zemním plynu. Objekt je dále vybaven podzemními nádržemi k akumulaci dešťové vody pro její využití pro provoz základny. Všemi těmito opatřeními dochází k 80% úspoře potřebné energie oproti stávajícím základnám. Výrazně tak klesnou provozní náklady, a to je moc dobře, protože v době energetické krize jsme nuceni šetřit,“ objasnil energetickou nezávislost stavby radní pro investice Vladimír Šmerda.