V měsíci dubnu 2022 se po administrativní přípravě začíná s tvorbou Digitální technické mapy Jihomoravského kraje.
„Součástí tohoto projektu je pořízení údajů podél silnic II. a III. tříd metodou mobilního mapování. V Jihomoravském kraji bude zdokumentováno téměř 4 000 kilometrů,“ vysvětluje krajský radní pro vědu, výzkum, inovace a IT Jiří Hlavenka. Pro použití této technologie musí být na silnicích a jejich okolí vytvořeny dočasné kontrolní body. Technologie umístěná na střeše projíždějícího automobilu tyto body zaznamená a následně umožní zpracovateli přesnou identifikaci. Aby došlo k minimálnímu omezení provozu, mohou být v jízdních pruzích silnic vytvořeny kontrolní body nástřikem dvou čtverců. Poškození či znehodnocení těchto značek naruší práci specializované firmy a může být předmětem přestupkového řízení.
Jak zdůrazňuje radní Hlavenka, od projektu Digitální technické mapy Jihomoravského kraje lze očekávat výrazné zrychlení přípravy nejrůznějších staveb v regionu a také samotných stavebních řízení „Celý projekt přijde v Jihomoravském kraji na 235 milionů korun a to včetně DPH. Téměř 200 milionů pokryje dotace z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zbytek dá kraj ze svých zdrojů,“ vyčísluje náklady krajský radní Jiří Hlavenka.
Digitální technickou mapou se v rámci uvedeného projektu rozumí databázový soubor obsahující údaje o vybraných přírodních, stavebních, technických a přírodních objektech a zařízeních popisující jejich skutečný stav. Na podkladě mapy výškopisu a polohopisu zobrazuje stavební i přírodní objekty reálného světa (například budovy, silnice, sloupy, stromy apod.) a inženýrské sítě, které se v daném území nacházejí. Pokrytí území České republiky těmito digitálními technickými mapami je důležitým předpokladem pro zrychlení přípravy staveb a také stavebních řízení.