Brněnské ulice Hlinky a Kalvodova dnes zažily něco, co se nedá jen tak odškrtnout v kalendáři. V pátek 9. května – symbolicky u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války – se tu pokládalo osmnáct kamenů zmizelých.
Tyto nenápadné mosazné dlažební kostky, které nesou jména obětí nacistického režimu, připomínají členy židovské rodiny Löw-Beer. Rodiny, jejíž příběh je neoddělitelně spjatý s historií Brna.
Celá událost odstartovala v 9 hodin ráno ve vile Engelsmann, kde se sešli potomci rodu Löw-Beer – včetně těch, kteří dnes žijí na druhém konci světa. V deset hodin dopoledne se oficiálně zahájil program dne, představil se rodinný příběh a ti, kteří jej dnes pomohli znovu připomenout. Nechyběli významní hosté z veřejného života – místopředseda vlády Vlastimil Válek, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr životního prostředí Petr Hladík, zástupci americké ambasády, jihomoravský zastupitel Michal Doležel nebo třeba náměstek primátorky Filip Chvátal.
Pak už se Brno ponořilo do tichého pietního průvodu doprovázeného hudbou. Slavnostní procesí se přesunulo na Hlinky 86, kde začalo samotné pokládání kamenů. Postupně se položilo celkem 18 kamenů zmizelých – 7 na Hlinkách 86, 4 na Hlinkách 104, další 4 na adrese Hlinky 132 a poslední 3 na Kalvodově 8. Každé jméno, každý datum, každá růže, která následovala… všechno připomínalo, že za historií nejsou jen čísla, ale lidé. Sny. Domovy. A rodiny, které byly násilně roztrženy.
V 11:10 zazněla společná modlitba vedená brněnským rabínem Štěpánem Klimentem. Právě tato chvíle spojila přítomné nejen v tichém vzpomínání, ale i v naději, že podobné hrůzy se už nikdy nebudou opakovat.
„Do Brna se z celého světa sjelo 23 potomků rodiny Löw-Beer, z nichž mnozí se zde setkali vůbec poprvé. Je na tom vidět, jak důležité pro ně tyto vzpomínkové akce jsou a jak hluboký vztah mají k zemi, odkud pochází jejich kořeny,“ uvedl Michal Doležel, zastupitel Jihomoravského kraje.
Formální část programu skončila společným obědem ve vile Engelsmann, odpoledne pak pokračovalo komentovanou prohlídkou vily Felixe Löw-Beera (Hlinky 104), návštěvou židovského hřbitova v Nezamyslově ulici, kde byl představen nový nápis na náhrobku Arnolda Löw-Beera, a závěrečnou prohlídkou slavné vily Tugendhat.
Brno dnes udělalo další krok ve své paměti. A to velmi lidský, tichý – ale silný.