Celkem 32 mladých talentů přírodovědeckých a technických oborů přijal kraj nově do Programu na podporu nadaných studentů. Od roku 2006 takto prostřednictvím JCMM podpořil již více než půl tisíce mladých vědeckých nadějí.
Studenti a studentky ve věku 15 až 23 let, které v pondělí 18. listopadu 2024 slavnostně přijali do programu podpory, pocházejí nejen z Brna, ale i Kyjova, Šlapanic, Boskovic, Mikulova, Tišnova nebo Blanska. V prostorách zastupitelského sálu krajského úřadu převzali z rukou představitelů kraje (předsedy výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Petra Novotného) a JCMM (ředitele Miloše Šifaldy) symbolické osvědčení na každoroční stipendium v podobě 36 tisíc korun.
Stipendium mohou studenti použít na nákup odborné literatury, zaplacení jazykových kurzů, zájmové kroužky, ale také na pořízení notebooku, specializovaných počítačových programů nebo například i vstupného na výstavy a konference. A teoreticky ho mohou pobírat od 1. roku na střední škole až do 3. ročníku vysoké školy.
„Poskytnutá stipendia umožní nadaným studentům plně rozvinout svůj potenciál. Můžou jim pomoci se studiem na prestižních školách, při účasti na mezinárodních soutěžích nebo ve specializovaných programech. Jihomoravský kraj je silně vzdělanostním regionem. Jsme krajem školství, univerzit a inovací. Poskytování stipendií tak může talentovaným jedincům pomoct v rozhodování, zda zůstanou v regionu i po dokončení studia a přispějí k jeho dalšímu rozvoji,“ říká k ocenění mladých talentů krajský radní pro oblast školství Karel Jurka.
Kromě studentů nově přijatých do programu převzalo v pondělí v prostorách krajského úřadu osvědčení na mimořádná stipendia (jednorázových 10 tisíc korun) za rok 2023/2024 také 14 úspěšných účastníků programu. Přivezli medaile z mezinárodních olympiád v matematice, informatice, chemii nebo soutěžích navazujících na středoškolskou odbornou činnost. „Tento unikátní program podpory nadané mládeže nemá k dispozici žádný z krajů. A funguje to. Důkazem jsou úspěchy jeho účastníků nejen u nás, ale také na mezinárodním fóru,“ říká Miloš Šifalda, ředitel JCMM, který byl u samotného vzniku programu.
Mezi zvláště oceněnými je tak například Tereza Šustrová, aktuálně studentka medicíny MUNI. Tereza získala ocenění Středoškolák roku nebo Cenu vlády nadanému studentovi za rok 2023 hlavně za svou vědeckou činnost a publikace mimo jiné v prestižním evropském vědeckém časopise Nature Communications. Tereza Šustrová se v Loschmidtových laboratořích SCI MUNI, Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (ICRC) věnovala strukturní a biochemické analýze nanoluciferázy. Oceněn byl například také Sebastian Matoušek, student Gymnázia Matyáše Lercha. Ocenění získal za reprezentaci na celočínské studentské odborné soutěži CASTIC 2024 (China Adolescents Science and Technology Innovation Contest) s mezinárodní účastí, odkud přivezl zlatou medaili a prestižní ocenění CAST President’s Award, tedy Cena prezidenta Čínské asociace pro vědu a techniku. Tuto cenu získali jenom 4 studenti z 600 soutěžících. Byl tam se svým projektem dvounohého kráčivého robota, který dál rozvíjí.
Letos kraj na podporu talentovaných studentů vyčlenil 7 milionů korun. Peníze směřují nejen na zmíněný program, z těchto prostředků podporuje i středoškolskou odbornou činnost, organizační zajištění exkurzí pro středoškoláky nebo aktivity související s dalším vzděláváním.