ilustrační obrázek

Dostupné bydlení v Jihomoravském kraji: obce nastartovaly projekty na nájemní byty

13.9.2024 12:30
V Jihomoravském kraji připravují obce a města realizaci nových projektů výstavby bydlení v režimu dostupného nájemního bydlení aktuálně za 1,6 miliardy korun, které přinesou 376 nových bytových jednotek pro obecní nájemní bydlení.

Data si vyslechlo sedmdesát starostů a zástupců měst a obcí, kteří se účastnili na Regionálním fóru podpory investic do bydlení SFPI v pátek 13. září 2024 v prostorách brněnského sídla Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Podle představené analýzy SFPI je mezi obcemi v Jihomoravském kraji o obnovu bytového fondu velký zájem. Jihomoravský kraj je přitom místem, kde je současně velmi silná výstavba bydlení ze strany privátních investorů, konkrétně nominálně je to druhá největší kapacita výstavby bydlení soukromého sektoru v celorepublikovém srovnání. Naopak zapojení veřejných investorů do bytové výstavby bylo dosud velmi nízké. Zatímco podíl veřejných investorů na bytové výstavbě byl v uplynulých letech pouze necelé 1 % z celkové dokončené bytové  výstavby.

 

Zatímco v Česku stále silněji začíná rezonovat potřeba dostupného bydlení, téměř veškerá investiční výstavba bytů dosud ležela pouze na privátních investorech. To se v současnosti také v Jihomoravském kraji začíná pozvolna měnit a veřejní zadavatelé, jako jsou města a obce, nacházejí odvahu investovat do rozšiřování svého bytového fondu nájemního bydlení, jak dokládá analýza SFPI.

V Jihomoravském kraji připravují města a obce konkrétní realizaci nových projektů výstavby bydlení v režimu dostupného nájemního bydlení, a to aktuálně za 1,6 miliardy korun, které přinesou 376 nových bytových jednotek pro obecní nájemní bydlení, které mohou vzniknout do roku 2026. Navíc jedna pětina ze všech oslovených obcí má zájem připravovat vlastní projekty dostupného nájemního bydlení, ale projekty dosud nemají připravené.

Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci své reformy Bydlení pro život a s podporou Národního plánu obnovy nabízí prostřednictvím Státního fondu podpory investic samosprávám dotační a úvěrové financování a poradenství zaměřené na přípravu a realizaci projektů. Regionální centrum podpory investic do bydlení SFPI působí v Jihomoravském kraji od dubna letošního roku v prostorách JINAG. Jeho cílem je podpořit obecní výstavbu dostupného a energeticky udržitelného nájemního bydlení.

„Jsem velmi rád, že jsme identifikovali množství nových projektů a potvrdil se rostoucí zájem starostů oživit obecní výstavbu nájemního bydlení,“ říká ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka a dodává: „Situace v regionech je velmi rozdílná. Díky znalosti potřeb a záměrů jsme schopni lépe nastavit podporu, směřovat ji tam, kde je potřeba, a cíleně tak pomáhat obecním samosprávám s obnovou bytového fondu nejen odborným poradenstvím, ale přímo financováním projektů dostupného nájemního bydlení.“

Obce jako Velké Bílovice, Břeclav, Moravský Písek, Rájec-Jestřebí, Starovičky, Boskovice, Pohořelice a další plánují na projekt bydlení využít dotačně-úvěrový program SFPI Dostupné bydlení, ve kterém SFPI plánuje spustit příjem žádostí od letošního října. Obce i soukromé subjekty v něm mohou získat na investiční záměry podporu dotace ve výši 25 % způsobilých výdajů. Při kombinaci dotace a úvěru je to až do 90 % způsobilých výdajů.

„Náš kraj má odlišnou dynamiku rozvoje bydlení v různých oblastech. Město Brno nebo lokality na jih kolem Slavkova u Brna nebo na sever směrem od Kuřimi jsou plné větších projektů soukromých investorů. Je tam vysoká podnikatelská aktivita, tudíž vysoký potenciál na výstavbu bytů, kam se nejen mladí lidé stěhují za prací. Menší obce ale chtějí čelit odlivu mladých rodin tím, že jim nabídnou odpovídající možnosti bydlení. Proto jsem rád, že po mnoha letech privatizace bytových obecních fondů se situace mění k lepšímu,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Jan Zámečník.

V loňském roce Jihomoravský kraj zahájil unikátní dotační program, zaměřený speciálně na podporu bydlení a podnikání na vybraných rozvojově znevýhodněných územích jižní Moravy. Ten vznikl jako reakce na analýzu, kterou si kraj nechal vypracovat. Dotaci mohou využívat obce z těchto oblastí na zasíťování pozemků nebo demolice, koupě, rekonstrukce a opravy nemovitostí. Takto zainvestované stavební pozemky může vedení obcí použít pro následnou výstavbu bytových, rodinných domů a objektů pro podnikání. V rámci tohoto programu kraj za dva roky jeho existence dosud podpořil na 40 žádostí z řad obcí do 3 tisíc obyvatel v celkové hodnotě cca 25 milionů korun.

foto - regionální fórum 01.jpg
foto - regionální fórum 02.jpg
foto - regionální fórum 03.jpg
foto - regionální fórum 04.jpg
foto - regionální fórum 05.jpg
foto - regionální fórum 06.jpg
foto - regionální fórum 07.jpg
foto - regionální fórum 08.jpg
foto - regionální fórum 09.jpg
foto - regionální fórum 10.jpg
foto - regionální fórum 11.jpg