Do Česka dorazily vydatné srážky. Český hydrometeorologický ústav včera vydal výstrahu před povodněmi na extrémní stupeň nebezpečí. Výstraha platí pro celé území povodí Moravy. Kvůli extrémnímu počasí a hrozícímu nebezpečí zasedala dnes (12. 9.2024) Povodňová komise Jihomoravského kraje. Největší srážkové úhrny v působnosti Povodí Moravy jsou dle aktuálních informací předpovídány v oblasti Olomouckého kraje, Jihomoravského kraje a kraje Vysočina.
Povodňovou komisi jihomoravského kraje svolal hejtman Jan Grolich, který je zároveň jejím předsedou.
„V porovnání s velkými povodněmi před dvaceti lety je připravenost dnes, včetně získaných dat, na úplně jiné úrovni. Důležité je ale samozřejmě být připraven na víc, než se možná ve skutečnosti stane. Musí se ve značné míře odpouštět Brněnská přehrada. Od 12 hodin Povodí Moravy zvýšilo odtok z nádrže z běžných 16 m3/s na 40 m3/s. Dále je nutné odstranění některých bariér na výstavbě protipovodňových opatření na řece Svratce, aby se zvýšil její průtok,“ uvedl hejtman Jan Grolich a doplnil: „Nikdo nemá tu sílu tu vodu zastavit, nejsme schopni bojovat s přírodou, můžeme to jen zpomalit. Apeluji na obyvatele, co žijí v povodňových oblastech, aby si zabezpečili si svůj majetek a byli připraveni na případnou evakuaci. O všem budeme informovat starosty obcí. Doporučujeme také zrušení konání větších venkovních akcí.“
Na povodně jsou připraveni i jihomoravští hasiči.
„Naše operační střediska jsou v pohotovosti. Hasiči pytlují, chystáme se hlavně v Brně na výstavbu hrází, hlavně v Brně. Lidé by určitě měli zvážit pohyb v okolí vysokých stromů. Půda bude podmáčená, kořeny stromů můžou povolit a hrozí pád. Na některých místech může dojít i k vyplavení kanalizací, proto doporučujeme evakuaci sklepů. Pokud by došlo k té maximální vlně, je potřebné mít připravené osobní dokumenty a evakuační zavazadlo,“ doplnil Jiří Pelikán, ředitel HZS JMK.
Nejaktuálnější data k vývoji počasí a povodňové situace najdete na www.chmi.cz.