Gymnázium s přírodovědným zaměřením s důrazem na chemii v brněnské ulici Pionýrská otevírá první tři třídy pro 90 studentů.
V dalších letech budou počty narůstat do finální podoby - na 5 tříd v ročníku, tedy celkem 20 tříd s kapacitou gymnázia 700 žáků. Kraj chce tímto krokem zvýšit kapacitu škol s ohledem na nárůst počtu studentů kvůli demografické křivce. Poptávka je právě po gymnáziích. Předpokládané celkové náklady dosáhnou 300 milionů korun a hradí je Jihomoravský kraj.
Nové gymnázium zřizované Jihomoravským krajem vzniklo v Brně po třiceti letech. Je součástí Střední průmyslové školy chemické a gymnázia Brno, Vranovská, p. o. Obsahovou koncepci přírodovědného gymnázia řešili ředitelé firem a rektoři či prorektoři a další zástupci akademické sféry z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického, Mendelovy univerzity nebo Univerzity obrany.
„Otevření nového přírodovědného gymnázia v Brně je výbornou zprávou. Jihomoravský kraj se potýká s nedostatkem kapacit na středních školách a poptávka studentů je vysoká právě po studiu na gymnáziích a lyceích. Dáváme tak studentům lepší šanci na kvalitní vzdělání a budoucí uplatnění. Gymnázium výborně navazuje jak na profilaci brněnských univerzit, tak na poptávku inovativních firem v našem kraji," uvedl premiér Petr Fiala.
„Jsme jediný kraj, který dokázal v tomto volebním období otevřít gymnázium. Jsem rád, že se nám to podařilo, když se právě na gymnázia hlásí nejvíce dětí,“ konstatoval hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
„Nové přírodovědné gymnázium v Brně je cestou, jak využít zájem mladých lidí o přírodovědné obory, jejichž rozvoj je pro další směřování regionu, ale i celého Česka, klíčový. Oceňuji zejména moderní přístup k výuce, který zahrnuje intenzivní spolupráci s vysokými školami, regionálními průmyslovými partnery a zapojení odborníků z praxe. To umožní lépe připravit naše studenty na budoucí kariéru a zvýší jejich schopnost reagovat na reálné potřeby společnosti,“ okomentoval vznik gymnázia Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.
„V Jihomoravském kraji je velká poptávka po středoškolských a vysokoškolských absolventech. Jde o skvělý počin jednak svým přírodovědným zaměřením, a také proto, že je kapacita gymnázií malá. Je úžasné, že se to Jihomoravskému kraji povedlo. Chemie je navíc požadována v mnoha dnes vysoce potřebných oborech, jakými jsou třeba stavebnictví, strojírenství, zemědělství, potravinářství nebo textilní průmysl. Všechny tyto obory pak kopírují transformaci, která se snaží o ekologicky odpovědné chování i přístupy napříč různými segmenty výroby i produkce. Brněnské gymnázium s přírodovědným zaměřením tak studentům bezpochyby dodá nezbytné vědomosti i praktické dovednosti nejen díky novým laboratořím a pomůže jim s výběrem dalších možností,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.
Moderní pojetí výuky na gymnáziu nabídne studentům i projektové týdny.
„Výuka je nastavena na dialog s přírodovědným průmyslem v regionu a reakci na něj. Do projektové výuky budou zapojeni i odborníci z praxe. Ta by probíhala přímo v samotných firmách, kde budou studenti pracovat pod vedením lidí z firem na odborných projektech,“ zmínil krajský radní pro vzdělávání Karel Jurka.
Kromě klasických 16 kmenových tříd a 14 dělených učeben jsou v objektu gymnázia laboratoře a odborné učebny pro výuku chemie, biologie a fyziky. Učitelé najdou zázemí ve 24 kabinetech. Zrekonstruovány byly rovněž prostory pro tělesnou výchovu tvořené tělocvičnou, posilovnou a zrcadlovým sálem s potřebným zázemím.
Zároveň bylo vybudováno nové venkovní multifunkční hřiště, parkoviště pro potřeby školy a nechybí ani zahradní úpravy celého areálu. Stavba je připravená na budoucí osazení fotovoltaické elektrárny a nabíjecí stanice pro elektromobily.
„Provedli jsme komplexní rekonstrukci stávajícího objektu včetně rozšíření prostor školy do podzemního podlaží a podkroví. Rekonstruovaná budova splňuje požadavky na moderní, efektivní, inteligentní a udržitelnou budovu. Kapacita školy je navržena na konečný stav 700 studentů gymnázia. Stavbu jsme zahájili v prosinci roku 2022 a dokončili letos v srpnu,“ popsal průběh rekonstrukce radní pro investice Vladimír Šmerda a doplnil: „Škola je i moderně zabezpečena. Přístup do budovy mají pouze oprávněné osoby, a to díky propojení s elektronickým zabezpečovacím a kamerovým systémem. V případě mimořádných situací se systém přizpůsobí pro zajištění bezpečné evakuace.“
Vilém Koutník, ředitel Střední průmyslové školy chemické a gymnázia Brno, Vranovská, p. o. sdělil, že finální počet zaměstnanců gymnázia bude asi osmdesát lidí: „Odborná témata budou vyučována ve specializovaných učebnách školy a na demopracovištích partnerských institucí. Žáci školy budou mimo jiné využívat v podkroví relax zónu, jejíž součástí je knihovna, studovny, pracovna školního psychologa a kouče, bufet, prostory k projektové výuce. To vše a další klade vysoké nároky na zaměstnance školy. Počet nových vyučujících a nepedagogických pracovníků se bude v následujícím období navyšovat.“
Jihomoravský kraj zřizuje ve školství 179 příspěvkových organizací. Z toho je 88 středních škol a konzervatoří, přímo v jihomoravské metropoli je 10 krajských veřejných gymnázií.