Období podzimu a zimy je spojeno každým rokem s významným nárůstem počtu akutních respiračních onemocnění včetně chřipky, což se promítá nejen do zvýšené nemocnosti, ale i do nárůstu počtu hospitalizací.
Chřipka, totiž není rozhodně banálním onemocněním, může být provázena závažnými komplikacemi, především u starších a chronicky nemocných pacientů.
Jedním ze základních nástrojů snížení dopadů chřipky je očkování, které je však i přesto jakou má důležitost v prevenci závažných průběhů stále opomíjeno. Proočkovanost proti chřipce je v ČR dlouhodobě na velmi nízké úrovni. Očkování je přitom základním pilířem prevence a nízká proočkovanost s ohledem na míru závažnosti chřipky, zejména u osob s vyšším rizikem závažného průběhu a komplikací má negativní dopady nejen na veřejné zdraví, ale i rovněž na ekonomiku státu, jelikož díky očkování se významně snižuje celková nákladovost léčby a zkracuje se doba pracovní neschopnosti.
Jen díky vysoké proočkovanosti mezi rizikovými skupinami a osobami, které o ně pečují může významně snížit dopady chřipky, a to nejen zdravotní, ale také i ekonomické.
Strategie zvýšení proočkovanosti proti chřipce – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz)