Na společnou propagaci příhraničních cyklostezek a vinařských stezek, církevní turistiky nebo na oživení tradice sladovnictví, chmelařství a pivovarnictví.
Mezi celkem 14 schválených projektů z obou stran hranice bude v rámci přeshraničního programu INTERREG V-A SK–CZ rozděleno celkem 2,249 milionu euro.
„Žadatelé z Jihomoravského kraje spolu se slovenskými partnery uspěli v sedmi projektech. Z programu získají společně více než 1,14 milionu euro. Ukazuje to, jak na jihu Moravy úspěšně funguje přeshraniční spolupráce se slovenskou stranou,“ konstatoval náměstek hejtmana Jan Zámečník.
Aktuální výzva se zaměřila především na propagaci kulturního a přírodního dědictví. Takže jde především o „měkčí“ projekty nebo doplňkovou infrastrukturu – například propagační materiály, prezentační turistické tabule či směrovky v terénu, videospoty a podobně. Výzva směřovala mezi žadatele z řad obcí a měst, neziskových organizací, místních akčních skupin nebo nejrůznějších spolků. Nutný byl přeshraniční přesah záměru a spolupráce s partnery na slovenské straně hranice.
Přehled projektů s účastníky z Jihomoravského kraje:
Pod tajemným názvem TreBuCheT II se skrývá společný projekt Trenčína a Bučovic (TreBuChET – Trenčín, Bučovice, Chráníme Evropské Tradice). Ten se ve svém aktuálně 2. pokračování (94 tisíc euro) zaměřuje na oživení tradice sladovnictví, chmelařství a pivovarnictví, které bylo na našem území pro Slovany typické už od 6. století. Potřebné zázemí pro prezentace s uvedeným tématem historie, výroby a konzumace piva například vznikne v bučovickém lesoparku Kalvárie.
Vinařské stezky a cyklostezky příhraničních regionů Slovácka a Záhoria zpropaguje spolupráce Dolních Bojanovic a obce Prietržka (67 tisíc euro).
Poznávat na kole historii a kulturní dědictví ve stejných regionech (164 tisíc euro) vyzve společný projekt města Holíč a Archeologického ústavu AV, Brno.
Do společné propagace církevní turistiky se pak pustí i Augustiniánské opatství v Brně a slovenská obec Bobrov (67 tisíc euro).
Stejně tak projekt Rozděleni – stále spolu/ Rozdelení – stále spolu (168 tisíc euro) spolu s podobným cílem propojí v informační kampani Kopčany a Masarykovo muzeum v Hodoníně.
Cestami minulosti se vydává společný projekt Hustopečí a obce Habovka (70 tisíc euro).
Největší podpoře – více než 507 tisíc euro – se může těšit projekt s názvem Poznejte Tvrdonice, Beckov a Gbely. Informace na internetu, vybudovaných informačních panelech a propagačních materiálech chce inspirovat k návštěvě těchto tří míst tří krajů – Jihomoravského, Trnavského a Trenčínského.
Další výzvy v rámci programového období 2021–2027 jsou zveřejněny zde: https://www.sk-cz.eu/otvorenie-vyziev-na-predkladanie-projektovych-ziadosti-v-ramci-programu-interreg-slovensko-cesko-2021-2027/ .