Mezi další činnosti odboru patří administrace Projektu Zdravý kraj a místní Agedna 21.
Projekt Zdravý kraj a místní Agenda 21 patří do mezinárodního "Projektu Zdravá municipalita", který v roce 1988 iniciovala OSN ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). "Zdravé" mohou být všechny druhy územně samosprávných celků (ÚSC), tj. v ČR obec, město, mikroregion i kraj. Koncept Projektu vychází ze strategie WHO "Zdraví 21" a dokumentu OSN "Agenda 21" *. Jihomoravský kraj se k uvedeným myšlenkám přihlásil v roce 2008, přijetím tzv. Deklarace Projektu Zdravý kraj a členstvím v Národní síti Zdravých měst ČR a dále v roce 2019 schválením Deklarace k podpoře udržitelného rozvoje.
Mezi nejdůležitější cílové skupiny, na něž jsou aktivity Projektu zaměřeny, patří:
- municipality v Jihomoravském kraji (obce, města a dobrovolné svazky obcí),
- veřejnost,
- zaměstnanci Jihomoravského kraje, zařazení do Krajského úřadu Jihomoravského kraje.
Projekt je postaven na třech základních principech:
- Podpora zdraví a kvality života
- Udržitelný rozvoj - propojení oblastí: sociální - ekonomická - životní prostředí; současné aktivity nesmí negativně ovlivnit možnosti dosažení stejné kvality života generací příštích
- Participace veřejnosti - partnerství v komunitě
Cílem Projektu Zdravý kraj a místní Agenda 21 je, aby kraj i municipality na jeho území, které se do projektu zapojily především:
- komplexně a systematicky vytvářeli podmínky pro kvalitnější a zdravější život svých obyvatel a
-ve spolupráci s nimi a s dalšími zainteresovanými stranami (např. NNO, podnikateli apod.) se rozvíjeli jako příjemné a kvalitní místo pro život, čímž
- by budovali mimo jiné "zdravý patriotismus", kdy lidé svou komunitu a krajinu považují za svůj domov a v tomto smyslu o něj pečují.
Webové stránky místní Agendy 21
Koncepce Projektu Zdravý kraj a místní Agenda 21
Deklarace Projektu Zdravý kraj
Deklarace k podpoře udržitelného rozvoje prostřednictvím místní Agendy 21