ilustrační obrázek

Podpora budování bezpečné infrastruktury pro cyklisty a její propagace v rámci přeshraniční spolupráce JMK a TTSK

Trnavský samosprávný kraj, Dobrovolný svazek obcí Obce pro Baťův kanál a Jihomoravský kraj realizují projekt „Podpora budování bezpečné infrastruktury pro cyklisty a její propagace v rámci přeshraniční spolupráce JMK a TTSK“, který je spolufinancovaný z programu INTERREG V-A SR-ČR 2014-2020.

Projekt je zaměřen na zachování, ochranu, podporu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví příhraničních regionů na moravské (Slovácko a Horňácko) a slovenské straně (Záhorie, Bílé Karpaty) s cílem oslovit obyvatele a návštěvníky tohoto regionu. Cyklisty bude hlavně zajímat nový povrch cyklostezek v délce 6,1 km v úseku od mostu přes řeku Moravu, kde vede silnice I/51 a dále po protipovodňové hrázi řeky Moravy (od Hodonína po slovenské straně) do přístaviště na Baťově kanálu ve Skalici a v délce 3,5 km v úseku od křížení Baťova kanálu s říčkou Veličkou po zpevněnou plochu v areálu přístavu Petrov. K propagaci aktivit projektu budou společně zpracovány a vytištěny informační brožury s tipy na cyklovýlety a vytvořená cyklomapa se zaměřením informovat o méně známých atraktivitách v celé příhraniční oblasti, kterou spojuje Baťův kanál a řeka Morava. V březnu 2022 byl projekt propagován na veletrhu FOR BIKES v Praze, který navštívilo přes patnáct tisíc návštěvníků během tří vystavovatelských dnů.

Jihomoravský kraj jako hlavní přeshraniční partner realizuje monitoring pohybu cyklistů na cyklotrasách v profilech přeshraničních tras, tras podél Baťova kanálu, Moravské cyklostezky a trasy EuroVelo 4. Výstupem jsou statistické údaje o návštěvnosti cyklistů konkrétních míst a cyklotras, které pomáhají zjišťovat, jak se rozvíjí v území cestovní ruch. Na začátku měsíce října 2022 bude pořádán ve spolupráci všech projektových partnerů dvoudenní cykloworkshop v projektovém území, kterého se zúčastní zástupci soukromého i veřejného sektoru z moravsko-slovenského příhraničí. Účastníkům budou prezentovány výstupy projektu v reálném prostředí. Cílem workshopu je seznámit laickou i odbornou veřejnost s dosaženými a prakticky využitelnými výstupy projektu.

Realizace projektu: 14.06.2019-30.09.2023

Rozpočet projektu: 34 783 000 Kč