ilustrační obrázek

Po téměř devíti měsících končí jedna z etap boje proti koronaviru v Brně, zavírá se nejstarší očkovací centrum v ČR

31.8.2021 14:00
S koncem prázdnin přichází změna velkokapacitního očkovacího centra na brněnském výstavišti, snižuje se jeho kapacita a stěhuje se do prostor Fakultní nemocnice Brno.

Unikátní projekt, původně záložní nemocnice, na brněnském výstavišti v pavilonu G2 byl prvním a nejdéle fungujícím velkokapacitním očkovacím centrem v České republice, které se stalo vzorem pro mnoho dalších podobných míst. Brno se stalo průkopníkem vakcinace tisíce lidí na jednom místě během jednoho dne, díky skvělé koordinaci velkého množství zdravotnického personálu Fakultní nemocnice Brno, města Brna, JmK, složek integrovaného záchranného systému a dobrovolníků. Od ledna tohoto roku se zde podalo přes 400 tisíc dávek vakcín. Pro bezchybné fungování bylo třeba velkého množství zdravotnického i nezdravotnického personálu, několika zátěžových testů, pomáhaly i optimalizační modely zpracované vědci z VUT.  

Po dobu fungování velkokapacitního očkovacího centra se zde vystřídalo 272 zdravotnických pracovníků, 111 zdravotních sester FN Brno a 47 pracovníků chodilo pravidelně. Pomáhali zde i studenti, farmaceuti, senioři, maminky na mateřské, lidé pracující v knihovně, divadle, restauracích, pomocnou ruku v rámci brigády přidal například i farář. Celkově bylo s dobrovolníky uzavřeno na 1200 dohod o provedení práce. Od začátku vakcinace přispěli k hladkému provozu také členové policie a to jak z pohledu pořádkového tak administrativního, stejně jako ZZS JMK, která zde měla své stanoviště a poskytovala první pomoc. Očkovací centrum bylo od samého začátku připraveno na vakcinaci tisíce lidí za den, zpočátku nízké a nepravidelné dodávky očkovacích látek ovlivňovaly nabízené denní kapacity, které v plném provozu mohly dosahovat až 6 tisíc vakcinací denně.

„Projekt vakcinačního centra na BVV dokázal úžasným způsobem propojit svět zdravotníků a laické veřejnosti, kteří společnými silami dokázali vytvořit "živý organismus", který pružně reagoval na měnící se podmínky. Výsledkem je více něž 400 000 aplikovaných dávek očkování proti COVID19. Bylo to nezapomenutelných 8 měsíců života,“ říká vedoucí lékař Emergency Medical Teamu doc. MUDr. Milan Krtička, Ph.D., který měl očkování na brněnském výstavišti na starosti.

“Tento unikátní projekt prověřil naše schopnosti a je pozitivním důkazem připravenosti FN Brno čelit obrovským výzvám. Nebylo to vždy jednoduché, vyskytla se řada komplikací a o to více si cením schopností a obětavosti personálu, který se dokázal se všemi nástrahami poprat, zvládnout psychický tlak, udržet plynulý chod centra, pružně reagovat na požadované změny a naočkovat statisíce zájemců o vakcinaci. Upřímně a z celého srdce poděkovat jednotlivcům a jejich týmům, bez nichž by bylo spuštění a zajištění bezproblémového provozu očkovacího centra velmi obtížné,” děkuje prof. MUDr. Ondřej Ludka, Ph.D. zdravotnický náměstek pro pracoviště NBP všem, kteří se na chodu centra podíleli.

Plány k vybudování záložního zdravotnického zařízení v boji s koronavirem mělo město Brno a Jihomoravský kraj už při první jarní vlně epidemie. „Pokyn k zahájení příprav jsem podepisovala již vloni v březnu. Bylo to opravdu velmi hektické období, kdy nikdo nedokázal předvídat, jaký vývoj bude celá pandemie mít. O to víc mě těší, že prostory upraveného pavilonu G2, poskytnutého městskou společností Veletrhy Brno za symbolickou korunu měsíčně, posloužily pro potřeby očkovacího centra až do dnešního dne, kdy velká část podobných zařízení je již uzavřená. Stále nám chodí hodně poděkování, ale všechna patří v tuto chvíli především těm, kteří chod centra zajišťovali a kteří tak pomáhali chránit lidské životy,“ připomněla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Je to neuvěřitelný příběh. Polní nemocnice se chystala na nejhorší scénář, ten naštěstí nenastal, a tak ji dokázala Fakultní nemocnice proměnit na první velkokapacitní očkovací centrum v Česku. Díky více než 400 tisícům dávek, které zdravotníci na výstavišti podali, dokážeme udělat za koronavirem tečku a udržet Jihomoravský kraj na špici v proočkovanosti,“ dodává hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Vyklízení prostor pavilonu G2 na BVV by nemělo zabrat více jak tři dny a začne ihned po uzavření během dnešního posledního provozního dne v podvečerních hodinách. Na chod očkovacího centra plynule od 1. září navazuje nově vybudované Diagnosticko-očkovací centrum Fakultní nemocnice Brno v areálu Bohunice, budova P s kapacitou až 1500 lidí za den.