Zastupitelé Jihomoravského kraje na svém dnešním zasedání (24. června 2021) schválili narovnání finančních podmínek pro poskytovatele sociálních služeb. Konkrétně se jedná o poskytovatele terénních služeb, jejichž zřizovatelem není přímo kraj.
Zastupitelstvo tak dnešním hlasováním vyřešilo dlouhodobý nesoulad mezi krajem a poskytovateli této péče, kteří nebyli náležitě finančně oceněni.
Změna pravidel spočívá v navýšení stanovených hodnot finanční podpory (tzv. normativů) u jednotlivých druhů sociálních služeb. V posledních letech totiž pravidelně dochází k růstu platů a mezd v sociální oblasti. Platilo to i v letošním roce, ve kterém si sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách "polepšili" o 10 %. I z toho důvodu výše normativů v terénních sociálních službách neodpovídala realitě.
„Kraj tímto narovnává finanční podmínky pracovníků, kteří spadají pod terénní sociální služby. Ty dlouhodobě nejsou podporovány tak, jak by si zasloužily. A my tímto krokem dáváme najevo, že sociální pracovníci v terénu odvádějí neskutečně důležitou práci, kterou je potřeba ohodnotit minimálně tak, jak to dělá stát,“ uvedla Jana Leitnerová, radní JMK pro sociální a rodinnou politiku.
„Budeme dál řešit, jak terénní sociální služby podpořit, protože z jejich práce profitují jak klienti, tak kraj. Pokud lidé dostanou kvalitní péči například u sebe doma, pak je to benefit pro ně. Pro systém sociální péče to navíc znamená menší finanční náklady. Ve výsledku na funkčních a dostupných terénních službách získají všichni,“ doplnila Leitnerová.
Konkrétně se rozhodnutí týká například pečovatelských služeb, programů rané péče, terénních programů, či krizové pomoci, kde se normativ navýší o 4–5 tisíc korun.
Pro kraj to znamená požadavek na rozpočet ve výši 20 milionů Kč, počítá se také se zvýšením požadavku na financování ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí.