Tradiční lidová kultura je nedílnou součástí kulturního bohatství naší země. Čím pestřejší a různorodější z hlediska národopisného toto území je, tím rozsáhlejší kulturní dědictví v oblasti lidových řemesel, zvyků, obyčejů a dalších projevů lidové kultury může nabídnout.
Území Jihomoravského kraje je z hlediska lidové kultury a etnografie pozoruhodným regionem. Setkávají se zde národopisné oblasti Slovácka, Hanáckého Slovácka, Horňácka, část Hané, přechodná oblast mezi Horáckem a Podhoráckem zvaná Brněnsko s oblastmi novoosídleneckého pohraničí na Mikulovsku a Znojemsku. Nepřekvapí proto bohatost tohoto regionu na projevy tradiční lidové kultury, jejíž součástí je i tradiční rukodělná výroba, kterou je třeba chránit a povědomí o ní šířit tak, aby mohla být zachována pro budoucí generace.
Jedním z projevů této snahy a aktivním zapojením Jihomoravského kraje do péče o lidové kulturní dědictví je zřízení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje.
K tomuto aktu došlo usnesením Rady Jihomoravského kraje č. 11311/12/R154 dne 8. března 2012. Současně se zřízením titulu byly schváleny i pravidla pro jeho udělování - Zásady pro udílení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. Tímto krokem se Jihomoravský kraj připojil k výzvě UNESCO Žijící lidské poklady a navázal také na již od roku 2001 každoročně udělovaný celostátní titul Nositel tradice lidových řemesel. Došlo tak k naplnění dvou usnesení vlády České republiky, k aktualizaci Strategie účinnější státní podpory z roku 2001 a ke Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice z roku 2003.
Titul je určen osobám, které dokonale ovládají dovednosti, postupy a technologie tradiční rukodělné výroby a přiměřeně svým možnostem předávají svoje znalosti a prezentují své výrobky na veřejnosti. Vynikají v oborech rukodělné výroby, které jsou zásadním způsobem ohroženy, nebo jim hrozí zánik.
První tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje byly Jihomoravským krajem uděleny v roce 2012.
Proces, na jehož počátku stojí podání návrhu na udělení titulu a který je završen slavnostním předáním titulu nominovaným, je podrobně popsán v Zásadách pro udílení titulu. Termínem pro podávání návrhů je 30. září každého roku, titul je potom nominovaným udělen na přelomu jara a léta roku následujícího. Návrhy mohou podávat v daném oboru působící vědecké a odborné instituce, fyzické osoby a občanská sdružení, vedle nich také všechny orgány územní samosprávy. Jejich návrhy jsou zpracovány Regionálním pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu Jihomoravského kraje, působícího v rámci Masarykova muzea v Hodoníně, příspěvkové organizace, a předány k posouzení odborné komisi. Na základě doporučení komise je pak titul udělen těm, kteří nejlépe splňují stanovené podmínky. Získání titulu jeho držitele opravňuje k užívání ochranné známky Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje, a to ve spojení s výrobky, za které tento titul obdržel.
Zásady pro udílení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje
Držitelé titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje